مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات

آبشار نیاگارا

معرفی آبشار نیاگارا
آبشار نیاگارا در واقع مجموعه ای بسیار دیدنی از سه آبشار وسیع و زیبا می باشد که در کنار یکدیگر قرار گرفته و منظره ای بسیار با شکوه را خلق کرده اند، خوب است بدانید که مجموعه آبشار نیاگارا در مرز میان کشور های آمریکا و کانادا واقع شده است که یکی از آبشار ها کشور کانادا و سایر آن ها به کشور آمریکا تعلق دارند، همچنین لازم به ذکر است که آبشار نیاگارا بر روی رودخانه ای به همین نام که از دریاچه ایری سرچشمه گرفته و به دریاچه انتاریو می ریزد قرار دارد.
بسیاری از مردم در گذشته به اشتباه تصور می کردند که آبشار نیاگارا بلندترین آبشار جهان می باشد در حالی که بلند ترین آبشار جهان آنجل نام دارد و آبشار نیاگارا تنها به سبب شکوه، وسعت و عظمتی که دارد در جهان معروف شده است، البته توجه داشته باشید که نیاگارا از نظر سرعت جریان آب در جهان رتبه اول را دارد.
همانطور که در ابتدا اشاره کردیم آبشار نیاگارا از سه آبشار مجزا تشکیل شده است که به ترتیب از بزرگ به کوچک عبارتند از آبشار نعل اسبی، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس، در ادامه با ما همراه باشید تا هر یک از این آبشار ها را به صورت جداگانه به شما معرفی کنیم.
پیش از معرفی آبشار های نیاگارا بهتر است بدانید که از گذشته تا به امروز میان کشور های آمریکا و کانادا بحث های بسیاری پیرامون مالکیت آبشار نیاگارا وجود داشته و فرسایش سریع خاک در این ناحیه مانع از تعیین مرز دقیق میان این کشور ها شده است اما به طور کلی می توان گفت که آبشار نعل اسبی به کشور کانادا و دو آبشار دیگر به کشور آمریکا تعلق دارند.

آبشار بزرگ نیاگارا

آبشار نعل اسبی

بزرگ ترین آبشار نیاگارا، آبشار نعل اسبی می باشد که دقیقا در مرز بین کانادا و آمریکا واقع شده است و حدود دو سوم آن در استان انتاریو کانادا و یک سوم آن در ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد، البته توجه داشته باشید که این آبشار بزرگ به آبشار کانادایی نیز معروف است و در واقع به کشور کانادا تعلق دارد.
لازم به ذکر می باشد که آبشار نعل اسبی به سبب شکل ظاهری اش به این نام مشهور شده است چرا که کاملاً هلالی شکل می باشد همچنین جالب است بدانید که حدود ۹۰ درصد آب های رودخانه نیاگارا از آبشار نعل اسبی جاری می شوند.
آبشار آمریکایی
دومین آبشار نیاگارا، آبشار آمریکایی می باشد، این آبشار همانطور که از نامش پیدا است در قسمت ایالت نیویورک کشور آمریکا قرار دارد. این جاذبه طبیعی زیبا حدود ۳۲۰ متر عرض دارد و ارتفاع آن بین ۲۱ تا ۳۴ متر در مکان های مختلف متفاوت است.
امروزه آبشار آمریکایی به سبب فرسایش خاک به شکل W در آمده است، جریان شدید آب در این آبشار در واقع باعث فرسایش خاک می شود و متأسفانه قسمت شمالی آبشار در اثر همین فرسایش ها به طور کامل از بین رفته است، البته لازم به ذکر می باشد که گروهی از مهندسین آمریکایی پروژه ای با هدف کاهش میزان فرسایش خاک را در آبشار نیاگارا آغاز کردند و خوشبختانه تا به امروز این پروژه نسبتاً موفق بوده و فرسایش خاک در این آبشار تا حدودی کاهش پیدا کرده است.
از دیگر نکاتی که در رابطه با آبشار آمریکایی باید بدانید این است که حجم آب سرازیر شده از این آبشار حدود ۵۰۰ هزار لیتر در هر ثانیه می باشد البته توجه داشته باشید که این عدد ممکن است در فصول مختلف، تغییر کند.
آبشار نقاب عروس
کوچکترین آبشار از مجموعه آبشار نیاگارا، با نام نقاب عروس شناخته می شود، نقاب عروس کاملا در قسمت آمریکایی آبشار نیاگارا واقع شده است و به کشور آمریکا تعلق دارد، بخشی از آب های رودخانه نیاگارا نیز از ارتفاع ۲۴ متری این آبشار زیبا سرازیر شده و صحنه های بی نظیری را خلق می کنند. خوب است بدانید که آبشار نقاب عروس با نام های دیگری نظیر لونا و آیریس نیز شناخته می شود.
ویژگی های ظاهری و جغرافیایی آبشار نیاگارا
اگر از سمت کانادا به آبشار نیاگارا نگاه کنید ممکن است با خود تصور کنید که تمامی بخش های این آبشار از نظر ارتفاع یکسان است اما باید بدانید که در نقاط مختلف این مجموعه طبیعی اختلاف ارتفاع وجود دارد و علت یکسان دیده شدن آن ها وجود تخته سنگ بزرگی می باشد که در قسمت پایینی آبشار آمریکایی واقع شده است، بد نیست بدانید که آبشار نعل اسبی حدود ۵۷ متر و آبشار آمریکایی حدود ۳۰ متر ارتفاع دارند، همچنین لازم به ذکر می باشد که پهنای ‏این آبشار ها نیز با هم متفاوت است.
زمین شناسان تاریخ پیدایش آبشار نیاگارا را به بیش از ۱۰ هزار سال پیش نسبت داده اند و معتقد هستند که این مجموعه در اثر تغییرات ایجاد شده در عصر یخ بندان به وجود آمده است. سنگ های موجود در این ناحیه اغلب از جنس آهک بوده و فسیل های قدیمی بسیاری در میان آن ها وجود دارد، خوب است بدانید که با توجه به سرعت فرسایش خاک در این منطقه پیش بینی می شود که تا ۵۰ هزار سال آینده آبشار نیاگارا به طور کلی از بین برود.
جزایر موجود در آبشار نیاگارا
همانطور که می دانید آبشار نیاگارا از سه آّبشار مجزا تشکیل شده است و این آبشار ها به وسیله دو جزیره از هم جدا شده اند، در این بخش به معرفی این دو جزیره خواهیم پرداخت.
جزیره گوت
جزیره گوت در میان آبشار های نعل اسب و نقاب عروس قرار گرفته است و خالی از سکنه می باشد، اما گردشگرانی که برای بازدید از آبشار نیاگارا می روند، می توانند به وسیله قایق های مخصوص خود را به این جزیره زیبا برسانند، لازم به ذکر می باشد که در این جزیره مجسمه ای از نیکولا تسلا، مهندس برجسته آمریکایی وجود دارد و گردشگران تور کانادا می توانند از این مجسمه بازدید کنند.
جزیره لونا:
دومین جزیره موجود در میان آبشار های نیاگارا جزیره لونا می باشد که در حد فاصل میان آبشار های آمریکایی و نقاب عروس واقع شده است، خوب است بدانید که این جزیره بسیار کوچک بوده و به وسیله یک پل به جزیره گوت متصل می شود.
گردشگران تور کانادا به هنگام بازدید از آبشار نیاگارا می توانند به جزیره لونا رفته و از تماشای مناظر اطراف جزیره غرق در لذت شوند.
تفریحات آبشار نیاگارا
آبشار نیاگارا از قطب های گردشگری کشور های آمریکا و کانادا به شمار می آید و همواره مورد توجه گردشگران سراسر دنیا بوده است به همین سبب امکانات تفریحی بسیاری در آن وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از قدم زدن در محوطه آبشار، قدم زدن زیر آبشار، قایق سواری بر روی رودخانه نیاگارا، شنا کردن، هلیکوپتر سواری، تماشای رنگین کمان، تماشای آبشار در شب، زیپ لاین و غیره که در این بخش اطلاعاتی کلی در رابطه با هر یک از آن ها در اختیارتان قرار می دهیم.
قدم زدن در محوطه آبشار
در آبشار نیگارا محوطه ای برای قدم زدن در نظر گرفته شده است که گردشگران می توانند به وسیله قایق خود را به این محوطه رسانده و به قدم زدن مشغول شوند، آبشار نیاگارا از نظر عظمت یکی از منحصر به فرد ترین آبشار های دنیا می باشد و بی شک قدم زدن در نزدیکی آن می تواند تا حد زیادی هیجان انگیز باشد.
لازم به ذکر است که برای قدم زدن در محوطه آبشار بهتر است لباس ضد آب به همراه داشته باشید چرا که در نزدیکی آبشار ها هوا کاملاً مرطوب می باشد.
قدم زدن زیر آبشار
برای بازدید و قدم زدن در زیر آبشار نیاگارا تور های ۴ ساعته ای برگزار می شود که گردشگران تور کانادا می توانند در آن ها شرکت کرده و از قدم زدن در زیر آبشار ها و در میان قطرات زیبای آب نهایت لذت را ببرند.
قایق سواری
از دیگر تفریحاتی که افراد می توانند به هنگام بازدید از آبشار نیاگارا انجام دهند، قایق سواری در محوطه این آبشار زیبا می باشد که طرفداران بسیاری دارد، افرادی که از علاقمندان به قایق سواری در میان آب های رودخانه نیاگارا هستند می توانند در تور های قایق سواری این مجموعه شرکت کرده و اوج هیجان را تجربه کنند.
شنا کردن
آبنتی و شنا کردن در نزدیکی آبشار های خروشان نیاگارا کاری پر خطر به شمار می آید اما باید بدانید که محوطه های محافظت شده متعددی در اطراف آبشار نیاگارا به منظور شنای گردشگران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است که افراد تنها اجازه شنا در این محوطه های محافظت شده را دارند.
خوب است بدانید که در سال های گذشته افراد بسیاری جان خود را به هنگام شنا در رودخانه نیاگارا از دست داده اند بنابراین تنها در مکان های مجاز و محافظت شده به شنا کردن بپردازید.
هلیکوپتر سواری
مشاهده نمای کلی آبشار نیاگارا از روی زمین امری امکان ناپذیر می باشد به همین جهت خدمات هلیکوپتر سواری برای علاقمندان در نظر گرفته شده است و افراد در صورت تمایل می توانند از این خدمات استفاده کرده و با هلیکوپتر بر فراز آبشار نیاگارا پرواز کرده و از دیدن عظمت این جاذبه طبیعی لذت ببرند.
تماشای رنگین کمان
رنگین کمان یکی از زیبا ترین پدیده های طبیعی جهان به شمار می آید که در محوطه آبشار نیاگارا به سبب وجود ذرات معلق آب در هوا همواره تشکیل می شود، تماشای رنگین کمان یکی از تفریحات رایگانی است که گردشگران به هنگام بازدید از آبشار زیبای نیاگارا می توانند انجام دهند.
تماشای آبشار در شب
شاید با خود تصور کنید که بازدید از آبشار نیاگار به هنگام شب ایده خوبی نیست اما باید بدانید که در محوطه اطراف آبشار نیاگارا نور پردازی های بسیار زیبایی تعبیه شده است که به هنگام شب جلوه بسیار زیبا و با شکوهی را به آبشار می بخشند و به همین سبب برخی از گردشگران شب را برای رفتن به محوطه آبشار انتخاب می کنند، لازم به ذکر است که در مناسبت های خاص در این منطقه آتش بازی نیز برگزار می شود.
زیپ لاین
زیپ لاین در سال های اخیر به یکی از پر طرفدار ترین تفریحات دنیا تبدیل شده است و اگر شما نیز از علاقمندان به این تفریح هستید و قصد بازدید از آبشار نیاگارا را دارید باید بدانید که در محوطه این آبشار امکانات لازم برای انجام زیپ لاین وجود دارد و شما می توانید با تهیه بلیط اوج لذت و هیجان را بر فراز آبشار های پر آب نیاگارا تجربه کنید.
لازم به ذکر است که تنها افراد بالای ۷ سال اجازه استفاده از زیپ لاین آبشار نیاگارا را دارند.
گردشگران تور کانادا باید بدانند که علاوه بر مواردی که در این بخش به آن ها اشاره کردیم، خدمات رفاهی بسیاری در آبشار نیاگارا برای گردشگران در نظر گرفته شده است که برخی از آن ها عبارتند از خدمات عکاسی، انواع کافه ها و رستوران ها و غیره همچنین از دیگر فعالیت هایی که گردشگران می توانند انجام دهند می توان به بازدید از جزیره گوت، بازدید از غار ویندز، بازدید از پارک نیاگارا و غیره اشاره کرد.
نقش آبشار نیاگارا در صنعت و تجارت
آبشار نیاگارا اهمیت بسیار زیادی برای دولت های آمریکا و کانادا دارد و علت این امر نیز تأثیر این جاذبه طبیعی در صنعت و تجارت این دو کشور می باشد و آبشار نیاگارا علاوه بر جذب توریست و ایفای نقشی اساسی در صنعت گردشگری تأثیرات بسیاری در زمینه های تأمین نیرو و صنعت حمل و نقل این کشور ها دارد.
حقایق جالب در رابطه با آبشار نیاگارا
– نیاگارا رکورد بالاترین سرعت جریان آب در میان آبشار های دنیا را دارد.
– آبشار نعل اسبی به عنوان قوی ترین آبشار آمریکای شمالی شناخته می شود.
– سالانه حدود ۴۰ نفر در آبشار نیاگارا اقدام به خودکشی می کنند.
– به عقیده بسیاری از محققان نام این آبشار بزرگ از واژه Onguiaahra به معنای تنگه گرفته شده است.
– صدای آبشار نیاگارا از فواصل دور به گوش می رسد و به عقیده بسیاری از گردشگران این صدا بسیار مهیب و ترسناک می باشد.
– سالانه حدود ۳۰ سانتی متر از سنگ های موجود در بستر رودخانه نیاگارا از بین می روند.
– آب های جاری از آبشار نیاگارا به سبب فرسایش هایی که در این منطقه صورت می گیرد به رنگ سبز دیده می شوند.
– دو نیروگاه تولید برق در محوطه آبشار نیاگارا برای تأمین انرژی برق منطقه تأسیس شده است.
– بهترین زمان بازدید از آبشار نیاگارا ماه های تیر، مرداد و شهریور می باشد.
– دولت های آمریکا و کانادا برای کاهش میزان فرسایش در این منطقه فعالیت های بسیاری نظیر تزریق بتن به بستر رودخانه نیاگارا، انجام داده اند.
اطلاعات بازدید از آبشار نیاگارا
همانطور که پیش تر اشاره کردیم سالانه گردشگران بسیاری تنها با هدف بازدید از آبشار نیاگارا به کشور کانادا و یا آمریکا سفر می کنند، چنانچه شما نیز قصد بازدید از این جاذبه طبیعی و منحصر به فرد را دارید در این بخش با ما همراه باشید تا اطلاعاتی نظیر نحوه دسترسی، هزینه بازدید و غیره را در اختیارتان قرار دهیم.
هزینه های بازدید از آبشار نیاگارا
برای بازدید از آبشار نیاگارا روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید بلیط هر یک از آن ها را تهیه کرده و در تور های گردشگری این مجموعه شرکت کنید.
• هزینه هلیکوپتر سواری:
– قیمت بلیط تور های ۱۲ دقیقه ای: برای بزرگسالان ۱۴۴ دلار و برای کودکان ۸۹ دلار (در کانادا)
– قیمت بلیط تور های ۱۰ دقیقه ای: برای بزرگسالان ۱۱۵ دلار و برای کودکان ۹۰ دلار (در آمریکا)
– قیمت بلیط تور های ۲۰ دقیقه ای: برای هر شخص ۲۰۰ دلار
– قیمت تور های خصوصی: ۵۰۰ دلار
• هزینه قایق سواری:
در محوطه آبشار نیاگارا کشتی ها و قایق های متعددی وجود دارد که استفاده از خدمات تفریحی هر یک از آن ها هزینه متفاوتی دارد، لازم به ذکر است که این هزینه ها بین ۹ تا ۶۶ دلار متغییر می باشد.
• هزینه زیپ لاین:
گردشگران تور کانادا برای استفاده از خدمات زیپ لاین باید حدود ۴۵ دلار پرداخت کنند.

ویژگی‌های آبشار نیاگارا:
بلندی آبشار نعل اسبی ۵۳ متر است درحالی که بلندی آبشار آمریکایی میان ۲۱ تا ۳۰ متر تغییر می‌کند. این به دلیل وجود صخره‌های بزرگ در بستر آن است. پهنای آبشار نعل اسبی نزدیک ۷۹۰ متر و پهنای آبشار آمریکایی ۳۲۰ متر است. روی هم رفته مسافت میان دورترین بخش آمریکایی تا دورترین بخش کانادایی آبشار ۱۰۳۹ متر است.

حجم آب سرازیر شده در فصل‌های پرآب می‌تواند تا ۵۷۰۰ مترمکعب در ثانیه هم برسد. شدت جریان آب با تراز آب در دریاچه ایری نسبت مستقیم دارد و این مقدار معمولاً در پایان بهار و آغاز تابستان در اوج خود قرار دارد. در طول تابستان ۲۸۰۰ مترمکعب در ثانیه، آب از آبشار سرازیر می‌شود که نزدیک به ۹۰ درصد آن از آبشار نعل اسبی می‌گذرد که آب این آبشار با کمک یک سرریز قابل جابجایی به سوی دستگاه‌های تولید برق هدایت می‌شود.

 

شدت آب سرآزیری از این آبشار در هنگام شب و در فصل زمستان که شمار گردشگران کمتر است، به نیم کاهش می‌یابد و به ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه می‌رسد. از سال ۱۹۵۰ بر پایهٔ عهدنامهٔ نیاگارا، میزان آب نیاگارا مدیریت می‌شود، که این مدیریت از سوی انجمن بین‌المللی نظارت نیاگارا (International Niagara Board of Control) یا (IJC) صورت می‌گیرد.

رنگ سبز آب آبشار محصول حل شدن نزدیک به ۶۰ تن بر دقیقه از خاک بسیار ریز و نمک در آب است که در اثر نیروی فرسایشی رودخانهٔ نیاگارا تولید می‌شود. نرخ فرسایش در این منطقه نزدیک به ۳۰ سانتیمتر در سال است که البته در دوره‌ای به میانگین ۹۱ سانتیمتر در سال هم رسیده بود. برآورد می‌شود که تا ۵۰۰۰۰ هزار سال دیگر حتی اگر با همین نرخ کاهش یافته، فرسایش ادامه داشته باشد ۳۲ کیلومتر باقی‌مانده تا دریاچهٔ ایری از بین برود و دیگر اثری از آبشار باقی نماند.

 

در هر ثانیه حدود ۲۸۰۰۰۰۰۰ لیتر آب از آبشار نیاگارا سرازیر می‌شود

نکاتی جالب درباره آبشار نیاگارا:
۱- آبشار نیاگارا اسم جمعی برای سه آبشار است که در مرزهای بین‌المللی کانادا و نیویورک به هم می‌پیوندند.

۲- رنگین کمان نیاگارا: اگر در طرفِ کانادایی آبشار قرار داشته باشید تقریبا می‌توانید همیشه از دیدن رنگین‌کمان مطمئن باشید. برای ثبت این پدیده‌ی زیبا مطمئن شوید که دوربین عکاسی‌تان را برداشته‌اید و از حدود ظهر تا غروب آفتاب از آن‌جا دیدن کنید.

۳- سفر ماهی ها: ماهی‌ها در واقع در آبشارها سفر می‌کنند. باور نمی‌کنید؟ با هزینه‌ی ۱۰ دلار سری به غار بادها بزنید. این مکان این واقعیت را به اثبات خواهد رساند و ممکن است حتی کسی را ببینید که در سفر خود به پایین آبشار بدنش با یک ماهی برخورد کرده باشد.

۴- حدودا ۹۰% از ماهی‌هایی که به پایین آبشار نیاگارا سفر می‌کنند زنده می‌مانند. معتقدند که کف سفید حاصل از آب‌های خروشان برای ماهی‌هایی که به پایین آبشار سفر می‌کنند مثل یک کوسن عمل می‌کند.

۵- در دهه‌ی ۱۸۰۰ و ۲۰۱۷ آبشار نیاگارا تقریبا یخ‌زده بود. آب آن‌قدر یخ زده بود که فقط یک باریکه‌ی کوچک به پایین آبشار جاری می‌شد.

۶- در هر ثانیه حدود ۲۸۰۰۰۰۰۰(۲۸ میلیون! ) لیتر آب از آبشار نیاگارا سرازیر می‌شود.

۷- نخستین کسی که از این آبشار عبور کرد یک معلم شجاع ۶۳ ساله بود. او داخل یک بشکه به پایین آبشار رهسپار شد.

۸- حدود ۲۰% از آب آشامیدنی ایالات متحده از دل و از روی آبشار نیاگار می‌گذرد. بله، به احتمال فراوان ممکن است هر آمریکایی از آبی خورده باشد که از این آبشار آمده است.

۹- آبشار نیاگارا مرتفع‌ترین آبشار جهان نیست. در واقع، حدود ۵۰۰ آبشار وجود دارند که از نیاگارا بلندتر هستند. در واقع ترکیبی از ارتفاع و حجم زیاد آب است که نیاگارا را به یک مقصد گردشگری بی‌نظیر تبدیل می‌کند.

۱۰- هرچند آبشار نیاگارا بلندترین آبشار جهان نیست، ممکن است سریع‌الحرکت‌ترین آبشار این سیاره باشد.

۱۱- آبشار نیاگارا از یخ‌رودها به وجود آمده است.

  در دهه‌ی ۱۸۰۰ و ۲۰۱۷ آبشار نیاگارا تقریبا یخ‌زده بود

۱۲- بخش‌هایی از فیلم دزدان دریایی کارائیب در این آبشار فیلمبرداری شده است. فیلم‌های سوپرمن و نیاگارا با بازی مریلین مونرو نیز در این مکان ساخته شده‌اند.

۱۳- آبشار نیاگارا ۱۲۰۰۰ سال عمر دارد و از ۲۰۰ سال پیش به عنوان یکی از مقاصد گردشگری آمریکا و کانادا و به خصوص مکانی برای گذراندن ماه عسل زوج ها انتخاب شده است.

۱۴- در آبشار نیاگارا غاری وجود دارد که هر ساله به دلیل ویرانی بازسازی می شود. نام این غار ویندز است.

۱۵- جریمه ده هزار دلاری برای کسانی که از آبشار پایین می روند وجود دارد.

۱۶- آبی که در هر ثانیه از آبشار نیاگارا پایین می آید برای مصرف ۷ ساله یک خانواده کافی است.

۱۷- یکی از تفریحات آبشار نیاگارا زیپ لاین است که برای کسانی که به ماجراجویی علاقه دارند بسیار مهیج است. قایق سواری نیز در اینجا صورت می گیرد. خوردن شام و نهار در اطراف محوطه نیاگارا از دیگر تفریحات آن محسوب می شود.

راه های دسترسی به آبشار نیاگارا
همانطور که می دانید دسترسی به آبشار نیاگارا هم از کشور آمریکا امکان پذیر است و هم از کشور کانادا، با این وجود اغلب گردشگران ایرانی مایل اند که از سمت کانادایی آبشار دیدن کنند، چنانچه شما نیز میخواهید از سمت کانادایی آبشار بازدید کنید باید توجه داشته باشید که آبشار نیاگارا در فاصله ۱۴۰ کیلومتری از شهر تورنتو واقع شده است و گردشگران تور کانادا برای دسترسی به این جاذبه گردشگری می توانند از اتوبوس های مخصوص آبشار نیاگارا استفاده نمایند.
آدرس از سمت کانادا: کانادا، استان اونتاریو، شهر نیاگارا، آبشار نیاگارا
آدرس از سمت آمریکا: آمریکا، ایالت نیویورک، آبشار نیاگارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *