مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات

مکان های دیدنی لرستان

جاذبه های گردشگری لرستان ۲

«بابا بزرگ»؛ برادر امام رضا

بارگاه ملکوتی امامزاده ابراهیم(ع) معروف به «بابابزرگ» یکی از بقاع متبرکه‌ای است که در ۶۵ کیلومتری شهرستان دلفان واقع است و هرساله هزاران زائر و شیفته ائمه اطهار(ع) از شهرهای مختلف لرستان و استان‌های همدان و کرمانشاه، را به خود جذب می‌کند. برابر شجرنامه، «بابابزرگ» از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است که بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه دیگر اعضای اهل بیت به شهرهای دیگر ایران رفتند و امامزاده ابراهیم(ع) در دلفان به دست شخصی به نام سهراب سرخه میلی به شهادت رسیده است. بنای بابای بزرگ از لحاظ معماری قابل توجه و تعمق است، شامل دو بناست که بنای اصلی مقبره امامزاده ابراهیم است که گفته می‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفوی است و در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم‌هایی روی آن صورت گرفته است.

«بابا بزرگ»؛ برادر امام رضا(ع) محبوب قلوب مردم لرستان

«دریاچه گهر» نگینی درخشنده در زاگرس

دریاچه گَهَر  یکی از زیباترین دریاچه‌‌های ایران زمین در شهرستان دورود واقع شده است این دریاچه در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است . عمق تقربی گهربزرگ حدود ۳۰ متر مساحت ۱۰۰ هکتار است و طول دریاچه ۵/۲ کیلومتر از سطح دره را پوشانده است. این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن جاده چندان مناسب تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

«دریاچه گهر» نگینی درخشنده در زاگرس

«دریاچه گهر»

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

لین قلعه زیبا و دیدنی با ۵۳۰۰ متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد، با چشم اندازی فوق العاده زیبا قرار گرفته است. حریم این تپه باستانی، از شرق و جنوب غربی به رودخانه خرم آباد و از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود. نام قدیم آن که به دوران ساسانیان بر می گردد، دژ شاپور خواست بوده و دارای ۸ برج مدور و دیوارهای بلند و مستحکم است.

وسعت محوطه باستانی که محل واقعی تحولات تاریخی بناست، حدود ۴۰۰×۳۰۰ متر مربع و ارتفاع تپه با احتساب دیوارهای بنا از سطح خیابانهای مجاور حدود ۴۰ متر است. فضای داخلی بنای فعلی به چهار تالار نسبتاً بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است. ابعاد حیاط اول ۵/۲۲×۳۱ متر و ابعاد حیاط دوم ۲۱×۲۹ متر است. در ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده است. آب قلعه به وسیله یک حلقه چاه با عمق ۴۰ متر تامین می شده که در حال حاضر نیز قابل بهره برداری است.

امام زاده شاه محمد کوهدشت

در زیارت امام زادگان و بزرگان دین دستوراتی از ناحیه ائمه اطهار و علما مبنی بر مستحب بودن چنین عملی رسیده است و به لطف الهی چنین مکان هایی در سراسر کشور مأمن امنی برای شیفتگان به اهل بیت (علیهم السّلام) هستند.

محله درب گنبد واقع در ۴۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت میزبان امام زاده واجب التعظیمی است که سالانه میزبان هزاران زائر از لرستان و غرب کشور است و شاید بتوان این مکان را مقدس ترین جای زیارتی غرب کشور نامید.

کرامات عدیده و حاجت های برآورده شده عوام و خاص، ما را از ارائه سند و شجره امام زاده محمد( علیه سلام)  بی نیاز می کند ولی در عین حال حضرت آیت الله العظمی مرحوم مرعشی نجفی (ره) درستی نسب امام زاده را به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه سلام) مورد تأیید قرار داده اند

امام زاده شاه محمد کوهدشت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *